Kim jest psychoterapeuta?
Psychoterapeutą jest osoba, która najpierw ukończyła studia uniwersyteckie, humanistyczne lub społeczne. Potem przeszła specjalistyczne, 4-7 letnie szkolenie przygotowujące do pracy terapeutycznej. Kilkuletnie szkolenie w psychoterapii obejmuje psychoterapię własną, conajmniej 2-3 letnią, szkolenie praktyczne i teoretyczne, praktykę superwizowaną, superwizję i staż kliniczny. Psychoterapia posiada własne, unikalne zasady etyczne.
Psychoterapeuta pracuje pod superwizją.
Nie każdy psycholog jesty psychoterapeutą i odwrotnie- nie każdy psychoterapeuta jest zarazem psychologiem.
Psychoterapeutą nie jest: psycholog, psychiatra, psycholog kliniczny, terapeuta uzależnień, pielęgniarka psychiatryczna. To są inne zawody i nie mają kompetencji psychoterapeutycznych. Psychoterapeuci z nimi współpracują. Niekiedy zdarza się, że psychoterapeuta jest zarazem psychologiem, bo przed kilkuletnim szkoleniem w psychoterapii ukończył studia uniwersyteckie w kierunku psychologii.
Co to jest psychoterapia?
Psychoterapia to leczenie w oparciu o relację pacjenta z terapeutą, specjalistycznymi metodami psychoterapeutycznymi. Psychoterapueta musi mieć odpowiednie kwalifikacje i kompetencje. Psychoterapia to towarzyszenie w rozwoju, pomoc w pokonywaniu trudności, radzeniu sobie z cierpieniem. Celem psychoterapii jest najogólniej- pomoc drugiemu człowieku w odnalezieniu w sobie tego co w nim jedyne, niepowtrzalne, wewnętrzna harmonia, zgoda na siebie.
Nurt humanistyczny, w którym pracuję, traktuje każdego człowieka jako niepowtarzalną, zdolną do rozwoju osobę, godną szacunku i uznania dla jej światopoglądu i systemu wartości.
W psychoterapii integruję terapię skoncentrowaną na kliencie, gestalt, focusing, podejście doświadczeniowe i egzystencjalne korzystając także z technik terapii poznawczo- behawioralnej, tam gdzie są pomocne i skuteczne.
Kim jest psycholog
Psychologia jako profesja i dyscyplina naukowa jest dziedziną, w której człowiek stanowi centrum zainteresowania. Naczelną wartością dla psychologa jest dobro drugiego człowieka. Cel jego działalności profesjonalnej stanowi niesienie pomocy innej osobie w:
- radzeniu sobie z trudnościami życiowymi,
- poprawie funckjonowania w kontaktach międzyludzkich,
- osiąganiu lepszej jakości życia,
- rozwoju indywidualnych możliwości.
Psycholog jest świadomy szczególnej odpowiedzialności wynikającej ze specyfiki wykonywanego zawodu. Powinien znać granice swoich kompetencji i nie podejmuje się zadań przekraczających jego możliwości. Dokłada wszelkich starań, aby zapewnić jak najwyższy poziom wykonywanej pracy.
Praca psychologa polega na nawiązywaniu relacji interpersonalnych posiadających szczególny, niesymetryczny charakter, który wynika z przewagi kompetencji interpersonalnych po stronie psychologa. Psycholog bowiem dysponuje specjalistyczną wiedzą i technikami służącymi do poznawania innych ludzi i oddziaływania na nich. Rola zawodowa psychologa obejmuje ingerencję w sposób istnienia drugiego człowieka jako indywidualnej i niepowtarzalnej całości. Te okoliczności decydują o znaczeniu przestrzegania zasad etyki zawodowejw działalności psychologa i uzasadniają stawianie mu wysokich wymagań etycznych. Psychologa obowiązuje przestrzeganie tajemnicy zawodowej.
Uprawianie zawodu psychologa polega na świadczeniu usług psychologicznych, a między innymi na:
- udzielaniu pomocy psychologicznej,
- psychoterapii,
- diagnozie psychologicznej,
Zawód psychologa może wykonywać osoba, która uzyskała w polskiej uczelni dyplom magistra psychologii lub otrzymała za granicą wykształcenie uznane za równorzędne w Rzeczypospolitej Polskiej, ponadto posiada pełną zdolność do czynności prawnych i włada językiem polskim w mowie oraz piśmie w zakresie koniecznym do wykonywania zawodu psychologa.